John Malkovich Olmak Film Analizi

Bu film bilinen diğer filmlerin dışında bir yerde ve farklı öğeleriyle kendi tarzını sergiliyor. Film ilk başta basit ve sıradan gibi görünürken birden bire fantastik bir evrenin yüzeyine sizi bırakıp kaçıyor. Dram öğeleriyle de harmanlanan bu film izleyicide enteresan duygular tattırıyor.

T: Being John Malkovich / Being John Malkovich D: Cameron Diaz, John Cusack R: Spike Jonze P: USA J: 1999 PO: Szenenbild RU: DA: , – Nutzung von Filmszenebildern nur bei Filmtitelnennung und/oder in Zusammenhang mit Berichterstattung über den Film.

Craig, hayatını kuklacılık ile kazanmaya çalışan bir kişilik. Yeteneği olağanüstü olsa da toplumsal normları çiğneyecek bir hareket yaptığında yüzüne yumruğu yemekten kaçamıyor. Sanatını sergileyemediği toplumda geçimini sürdürmek için bir şirkette arşiv görevlisi olarak işe başlıyor. Craig’in eşi Lotte ise hayatına tam anlamıyla şekil verememiş ve içindeki bu duygusal boşluğu hayvanlarla ilgilenerek bilinçaltını bir süre meşgul etmeye çalışan birisidir kendisi.

Tempolu bir iş hayatına atılan Craig, güzel ve oldukça otoriter bir kadın olan Maxine ile tanışır. Ardından Craig ve Lotte çifti Maxine’i tanıdıkça ikisi de ona karşı şehvet dolu duygular beslemeye başlıyorlar.

Film’in kalkışa geçtiği an ise Craig’in iş yerinde ünlü aktör John Malkovich’in zihnine girilmesini sağlayan bir kapıyı keşfetmesi. Bu kapıdan içeriye girince 15 dakikalığına John Malkovich’in zihninde oluyorsunuz. Craig burayı keşfettikten hemen sonra ilgisini kazanmak için durumu Maxine anlatıyor. Maxine ise bu durumun karşısında büyüleniyor ve bu olayı ticarete döküyor. İnsanlara 200 dolar karşılığında Malkovich’in zihninde olmalarını sağlıyor. Lotte ise Malkovich’in zihnine girdiğinde bilinçaltında kalan bastırılmış duygularını bu bedende rahatça ifade edebilme şansına kavuşuyor. Aslında olmak istediği kişiliğe evriliyor.

Filmin genel anlamı da bu oluyor. Başka birinin yerinde olmak. Craig, Malkovich’in zihnini tamamen ele geçirdiğinde aslında yaşaması gerektiği yaşamın şöhret ve parayla çevrili bir hayat olduğunu keşfediyor. Lotte ise Malkovich’in bedenindeyken Maxine ile birlikte oluyor. Bu deneyim ile birlikte aslında olması gereken kişiliğini keşfediyor.

Burada Malkovich’in zihni aslında insanların bilinçaltında yatan ve olmasını arzuladıkları duyguları rahatça ifade edebilecekleri bir araç görevi görüyor.