Kaptan Amerika’nın Kalkanı Hakkında Bilinmeyenler

Resmi Marvel veritaanı , Kaptan Amerika’nın kalkanının çapı yaklaşık 2.5 fit (0.76 metre) olan ve 12 kilo ağırlığındaki (5 kilogramdan fazla) bir metal disk olduğunu söylüyor. Ama Wired’de Rhett Allain biraz matematik yaptı ve daha büyük olasılıkla bu kalkanın 43,9 pound (19.9 kilogram) ağırlığında olacağını belirtti. Bu süper kalkan, vibranyum (kurgusal bir metal), çeliği ve bilinmeyen bir üçüncü bileşeni bir araya getiren eşsiz bir alaşımdan yapılmıştır.

“Kaptan Amerika” çizgi romanında, hikaye Myron MacLain’in, deneysel bir demir alaşımıyla vibranyumun kaynaştırılmasıyla Hercules’ün altın topuzunu çoğaltmaya çalıştığını anlatıyor. Bazıları bir çelik alaşımı olduğunu söylüyor, ama MacLain bile ne olduğunu bilmiyordu … çünkü bilinmeyen bir katalizör bu sürece girdiğinde uyuyakalmıştı. Yaptığı işi asla kopyalayamadı, bu yüzden hükümet diski boyadı ve Kaptan Amerika’ya verdi. Tabii ki.

Özellikle metalurji bu kadar karmaşık olduğundan böyle bir şeyi nasıl yaparsınız? Bir malzemenin deformasyona karşı ne kadar dirençli ve zor olduğunu gösterdiği unutulmamalıdır. Kaptan Amerika’nın kalkanı parçalanmaz olduğundan, çok dar bir dövme sıcaklık aralığı olacaktı, bu da sadece ısıtmadan kısa bir süre sonra üretilebileceği anlamına geliyordu. Kristal yapısı, kimyasal bileşimi ve oyundaki tane boyutu gibi metalurjik faktörler ile MacLain’in etkisini azaltabilmesinin tek yolu, metal içinde kolayca çözülebilen bileşikler, alaşım elementlerini ekleyerek olabilirdi.

Kalkanın, alaşımdaki vibranyumdan sözde kinetik enerjiyi emme yeteneğini nasıl açıklarız? Genellikle materyaller, plastik veya elastik deformasyon veya dinamik sıvı akışı gibi diğer mekanizmalardan kinetik enerjiyi emer. Ancak Kaptan’ın kalkanı elastomerik bir malzeme gibi görünmüyor ve poliüretan gibi organik değil.