Sen Bunu Haketmedin Varys

Ah, Varys. 

Her şeyin geldiğini gördün. Aslında, hepsini daha önce de görmüştün. Ama uyarılarını kimse aldırış etmedi ve sonrası ise senin fikirlerinin ne kadar değerli olduğunu kabullendirdi bizlere. 

Aerys II Targaryen: Çılgın Kral. Daenerys Targaryen’in babası ve 5. Bölümde yaptıkları ile bize babasının kızı olduğu modelini çok güzel bir şekilde gösterdi. Westeros’a barış getiriyorum yalanlarına sığındık. Meğersem öyle değilmiş.

Varys aslında önceki yedi sezon boyunca gelecekte oluşabilecek savaşlara dikkat ediyor gibi görünüyordu. Dünyanın tarihini biliyor ve yönetici sınıfın döngüsel olarak geri çekilmesine şahsen tanıklık ediyordu. 

Bu yüzden Varys, Dany’nin liderliğinde yaşadağı belirsizlikler ve doğru kişi olduğunu düşünmeme belirtileri, maalesef kendisinin ölümünü hazırladı. Aynı zamanda Cersei’nin tarafında hizmet vermeye devam etmenin daha büyük riskler getireceğini de biliyordu.

Varys hala KAHRAMAN statüsüne tam olarak layık değil, o sadece en layık olanı . Her şeyi bilen Varys, daha erken davranmalıydı. Muhtemelen aynı sonuca ulaşmış olacaktı, ama belki de daha önceki bir ölüm, Dany’nin diğer danışmanlarını gözden geçirmeye başlaması ve oluşacak güvensizlik ortamından dolayı, Dany’nin tahtı hakedip etmediği sorgulanabilirdi.

Varys’in ölümünü sağlayan bir ejderha ateşi değildi. Bir sonuca ulaşmak için acele ediyormuş gibi hissettiren, bu sezonu hazırlayan senaristlerdi. Koca bir dizi senaryoya kurban gitti. Şimdilik, görsel olarak gözümüzü doyuran ama anlatısal olarak zayıf olan bu sezonun final bölümüne sıkışıp kaldık. Game Of Thrones’de kahraman yok, ancak Varys, Westeros için yüzde 100 daha az ejderha ateşiyle, daha mutlu bir gelecek sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Bizim son şansımız olan kahramanımız aslında koca yürekli Varys abimizdi.