Stanley Kubrick’in İlk Filminde Başrol olan Virginia Leith, 94 Yaşında Öldü

Stanley Kubrick’in ilk filmi olan ve bu filmi hiç sevmediği belirttiği “ Fear and Desire” filminde başrol oynayan aktris ve model Virginia Leith 94 yaşındaydı öldü.

Aile sözcüsü Jane Chalmers’a göre Leith, 4 Kasım’da Kaliforniya’daki Palm Springs’deki evinde öldü.

15 Ekim 1925’te doğan Leith, 1950’lerde Kubrick’le, Look dergisinin kapağı için tanıştı.

Piyasaya sürüldüğünde orta derecede olumlu eleştiriler alan “Korku ve Arzu”, gişe başarısı kötüydü. Distribütör Joseph Burstyn öldükten sonra filmin tirajı düştü ve Kubrick’in orijinal negatifleri ve bulabildiği diğer baskıları yok ettiği söyleniyor. 

Leith, “Fear and Desire” da görünmesinin ardından, Richard Fleischer’ın “Şiddetli Cumartesi” (1955) ve Victor Mature ve Gerd Oswald’ın “Ölmeden Önce Bir Öpücük” (1956) filminde görülmüştü.

Son yıllarda en çok tanınan rollerinden biri, Joseph Green’in 1962’deki düşük bütçeli bilim kurgu kültü klasiği “Ölen Beyin” idi. Filmin konusu insan vücudu parçalarının ölmekten nasıl korunacağını keşfetmeye yönelikti.

Leith, 1960 yılında Kanadalı aktör Donald Harron’la evlendiğinde şov dünyasından ayrıldı, ancak boşanmalarının ardından, 1980 yılına kadar “Starsky ve Hutch”, “Baretta”, “Police Woman” gibi birçok televizyon dizisinde görünerek ekrana dönmüştü.

(Resimde: “Ölmeden Önce Bir Öpücük” te Virginia Leith)