Taika Waititi Oscar tarihinde ilk Maori Akademi Ödülünü kazandı

Taika Waititi, 92. Akademi Ödüllerinde, “Jojo Rabbit” yazar-yönetmen-aktör uyarlanmış senaryo ödülünü aldı. Bu Waititi’yi Maori kökenli bir Oscar kazanan ilk kişi yapıyor. Bu kategoride aday gösterilen ilk yerli kişi oldu.

“Bunu sanat ve dans yapmak ve hikayeler yazmak isteyen dünyadaki tüm yerli çocuklara ayırmak istiyorum. Orijinal hikaye anlatıcılarıyız ve burada da yapıyoruz. Teşekkür ederim” dedi kabul konuşması sırasında.

Oyuncular Roma Griffin Davis , Thomasin McKenzie , Scarlett Johansson ve Waititi’nin, “ Jojo Tavşan’ı ” annesinin kendi tavan arasında bir Yahudi kızı sakladığını keşfeden bir çocuk hakkında İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bir olayı ele alıyor. Bu çocuk aynı zamanda arkadaşı hayali bir Adolf Hitler olan birisidir.

Jojo Rabbit, en iyi film de dahil olmak üzere altı Oscar’a aday gösterildi , aynı zamanda Maori kökenli olan Waititi ve Chelsea Winstanley de kazandı. Waititi daha önce 77. Akademi Ödülleri’nde canlı aksiyon kısa filmi “Two Cars, One Night” a aday gösterildi.

“Jojo Rabbit’s” Maori yapım tasarımcısı Rā Vincent da bu yılki yerli Oscar adayları arasındaydı. Daha önce bu kategoride “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” un set dekoratörü olarak aday gösterildi.

Maori kökenli ilk Oscar adayı Keisha Castle-Hughes’du. “Balina Binicisi” oyuncusu 76. Akademi Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu adayları arasındaydı.

Rekabetçi bir Oscar kazanan diğer kişi Buffy Sainte-Marie’dir. 1982 yılında “Bir Yerde ve Bir Beyefendi” filminden “Up Where We Welong” adlı orijinal şarkı ödülünü kazandı.

Cherokee Amerikalı aktör Wes Studi , “Kurtlarla Danslar” ve “Mohikanların Sonuncusu” gibi 30’dan fazla filme yayılan kariyerinin tanınmasıyla Ekim ayında Valiler Ödülleri’nde Oscar aldı.