Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni Gerçekten Var Mı?

Yazarların hikayeleri için gerçek hayattaki karakterler ve nesnelerden ilham almaları hiç de şaşırtıcı bir durum değildir. Fakat öyle bir obje var ki dünyayı kasıp kavuran Marvel’in son filmi Avengers Infinity War (Sonsuzluk Savaşı) filminin baş kötüsü Thanos’un dünya nüfusunun yarısını yoketmek için kullandığı Sonsuzluk Eldiveni ile neredeyse birebir aynı!

En ilginç olan, şimdiye kadar Marvel ekibi Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni hakkında konuşurken, Avileli Rahibe Teresa’nın eli olarak bilinen eldivenden hiç bahsetmemeleriydi. Benzerlikler o kadar çok ki, neredeyse rahatsız edici düzeyde.

Bu nesne sadece Marvel Evreninin yaratıcılığından ortaya çıkmış gibi görünse de, aslında İspanyol hayal dünyasında iyi bilinen tarihsel-dini bir nesneye dayanmaktadır. On yedinci yüzyılda yapılmış altın bir rölyefte korunan, cemaatinin kurucusu Avileli Rahibe Teresa’ya ait bir kalıntı olan Rahibe Teresa’nın Eli’nden bahsediyoruz.

Kalıntı on altıncı yüzyıldan kalma olmasına rağmen, İspanya İç Savaşı ve Franco diktatörlüğü sırasında özel bir ilgi görmüştür.

1910’da Lizbon, Portekiz’de yaşayan Carmelitlerin kovulmasından sonra Malaga’ya geldi. İspanya iç savaşı sırasında, kalıntı, daha sonra Malaga’da ulusal tarafından bulunacak milisler tarafından talep edildi.Diktatör Francisco Franco El Pardo Kraliyet Sarayı’nın şapelinde bu eşsiz yadigarı sakladı.Ölümü üzerine, 1975’te, kalıntı, Ronda’daki manastıra geri döndü.

Eldivenin üzerinde bulunan taşların büyülü olduğuna ve insanların zihinlerini kontrol edebildiğine inanılıyordu.Tıpkı Avengers İnfinity War filminin baş kötüsü Thanos gibi Francisco Franco da kötü bir diktatör olmasıyla tanınırdı. Bu bilgiler ışığında Thanos ve Francisco Franco’nun ne kadar çok ortak yönleri olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım…